Mieszkanie w Krakowie – z rynku wtórnego czy od dewelopera?

Kupowanie mieszkania czy domu w Krakowie wiąże się ze sporą inwestycją. Kraków to duże i atrakcyjne miasto, dlatego trudno oczekiwać, by lokalne mieszkania były tanie, nieadekwatne do dosyć wysokich zarobków mieszkańców. Wybór mieszkań także jest olbrzymi, a na rynku czekają na kupców zarówno inwestycje nowe, prosto od dewelopera, budowane “pod klucz”, jak i używane, z rynku wtórnego. Jakie cieszą się największym powodzeniem?

Ci, którzy szukają mieszkania lub domu w Krakowie z rynku pierwotnego twierdzą, że najbardziej zależy im na tym, by mieszkanie było nowe, budynek nie wymagał remontów, a kupiec sam decydował o wystroju wnętrza. Zaletą nowego mieszkania w Krakowie jest też nowoczesna infrastruktura oraz niskie koszty użytkowania. Wiele osób bierze też pod uwagę możliwość uzyskania niższej ceny u dewelopera, ale też dodatkowego dokupienia miejsca parkingowego, pomieszczenia gospodarczego oraz brak prowizji, jaką płaci się w agencji nieruchomości. Pozytywnym aspektem jest też możliwość uzyskania dopłat w ramach rządowych programów i niższe koszty samej transakcji.

Wadami mieszkania z rynku pierwotnego są: dłuższy czas oczekiwania na odbiór nieruchomości, dodatkowe koszty związane z wykończeniem wnętrza, możliwość niekorzystnych zmian w otoczeniu bloku, zwłaszcza gdy powstaje na jeszcze pustej ziemi.
Osoby, które decydują się na zakup mieszkania w Krakowie, ale z rynku wtórnego, wskazują, że można negocjować cenę nieruchomości, transakcja przebiega szybciej, mieszkanie jest już gotowe i wykończone, znamy otoczenie wokół budynku, czyli wiemy, jakie są w okolicy szkoły, sklepu, czy dojeżdża tramwaj albo autobus.

Jak widać, każdy sposób zakupu mieszkania w Krakowie ma plusy oraz minusy, które warto rozważyć. Żadna z opcji nie jest tylko zła, albo tylko dobra. Wszystko zależy od naszych potrzeb, możliwości finansowych i oczekiwań względem nieruchomości.