Jak szybko odmienić kuchnię?

W kuchni spędzamy bardzo dużo czasu, a gdy jeszcze nasza kuchnia jest otwarta na salon czy jadalnię, jej wygląd jest niezmiernie ważny dla wyglądu całego mieszkania. Dlatego warto co kilka lat odmienić to pomieszczenie. Często nie trzeba zmieniać wszystkiego, wystarczą drobne zabiegi, żeby stara kuchnia wyglądała jak nowa.

Wymiana mebli kuchennych to jedna z radykalniejszych zmian. Jednak często warto to zrobić, nawet pozostawiając stare, ale sprawne urządzenia AGD. Meble kuchenne nowe będą czyste (stare często trudno wyczyścić z tłustego nalotu), ale będą też modniejsze i wyposażone w nowoczesne rozwiązania – światła led, samodomykające się szuflady i szafki, praktyczne cargo czy obrotowe kosze w szafkach narożnych. Samymi meblami kuchennymi można zmienić cały charakter kuchni. Obecnie zamiast rustykalnych montuje się najczęściej gładkie meble kuchenne, a nawet na wysoki połysk, kolorowe, jak i w stonowanych kolorach.

Jeśli nie mamy pieniędzy, czasu czy potrzeby, by zmieniać wszystkie meble kuchenne, ale potrzebujemy odmiany, możemy zdecydować się tylko na zmianę frontów. Wymiana ich będzie dość pracochłonna, bo musimy zmierzyć wszystkie drzwi i określić ilość nowych, ale zajmie i tak to mniej czasu, niż wymiana wszystkich mebli kuchennych. Pamiętajmy jednak, że nowe fronty muszą pasować do korpusów i do blatów w kuchni.

Blaty kuchenne też czasami warto wymienić, zwłaszcza gdy są już podniszczone. Zarysowane blaty mogą stać się bowiem pożywką dla bakterii, a laminowane płyty, które podmokły są wyraźnie wypaczone i krzywe. W zależności od tego, na jaki nowy blat wymienimy stary, remont może nas kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Dla wielu osób większym problemem, niż wymiana mebli kuchennych, będzie zmiana ścian w kuchni. Jeżeli są pokryte płytkami, których nie chcemy skuwać, wystarczy je pomalować specjalistyczną farbą do malowania płytek albo zakleić winylowymi panelami podłogowymi. Nadają się one na ścianę, są niezwykle estetyczne i odporne na wilgoć.