Hala magazynowa – kupić czy wynająć?

Firma, która do swojej działalności wymaga posiadania hali magazynowej musi zainwestować często spore środki. Zakup ziemi, kupno hali albo jej budowa umożliwiają swobodne dysponowanie swoją własnością, z kolei wynajem jest tańszy. A może najlepiej korzystać z rozwiązań tymczasowych? To trudne dylematy i każdy przedsiębiorca musi sam je rozstrzygnąć. Czym jednak cechują się te różne rozwiązania?Własna hala magazynowa wymaga sporych środków finansowych. Niezależnie od tego, czy kupimy ją na rynku wtórnym, czy pierwotnym, może też pojawić się konieczność jej przebudowy czy dostosowania do potrzeb konkretnego towaru, jaki ma być w niej przechowywany. Jednak jak każda inwestycja – przynosi korzyści, jest to bowiem jednorazowy wydatek. Z własnej hali magazynowej można korzystać przez dziesięciolecia, co pozwala na swobodne nią zarządzanie. Z czasem, jeśli zajdzie taka konieczność albo potrzeba, halę magazynową można sprzedać na wolnym rynku i, w zależności od panującej koniunktury, odzyskać pieniądze, albo nawet na sprzedaży zarobić.

Wynajmowanie hali magazynowej to dobre rozwiązanie dla firm, które dopiero się rozwijają. Płacenie co miesiąc czynszu za wynajem jest znacznie tańsze, niż wyłożenie pieniędzy na zakup już na początku działalności. Jest też bardziej elastyczne, bo chociaż właściciele hal oczekują długoterminowych umów, to jednak w przypadku, gdy chcemy zamknąć działalność albo ją przenieść, z wynajmu można zrezygnować bez żadnych konsekwencji. Wynajmowana hala ogranicza jednak możliwości przebudowy i dostosowania jej do swoich indywidualnych potrzeb, jest też inwestycją bezzwrotną – każda złotówka wpłacona na poczet właściciela hali zostaje w jego kieszeni.

Tańszym, chociaż tymczasowym rozwiązaniem może być kupno albo wynajęcie hali magazynowej typu namiot lub pneumatycznej. Nie trzeba żadnych pozwoleń, aby uzyskać magazyn lub zadaszenie, nawet z ogrzewaniem, odpornego na warunki atmosferyczne, chociaż nie zawsze idealnego. Wszystko zależy od prowadzonej działalności.